Co zrobić aby nie zderzyć się z górą lodową, czyli co robi facylitator/ facylitatorka ?

Jak słusznie intuicyjnie można zauważyć, góra lodowa to coś widzialnego oraz niewidzialnego. Ta użyteczna metafora może być z powodzeniem używana zarówno w psychologii jak i w działaniach o charakterze biznesowym czy projektowym.

Zbliżając się do góry lodowej widzimy, że ma ona swoją część odkrytą i widoczną oraz część niewidoczną. Odnosząc to do działania organizacji: część odkryta są to wszystkie działania które są jasne , przewidywalne, określone. Są to wszystkie wartości, którym hołduje organizacja i jej pracownicy, ich sposób komunikowania się z otoczeniem , z klientami, czyli wszelkie ustalone i zdefiniowane standardy działania. Część ukryta to różne postawy, wzorce zachowań, reakcje, indywidualne oczekiwania osób zaangażowanych w organizacji . W momencie rozpoczynania działań projektowych, czy wprowadzania zmian często dochodzi do ujawniania różnych zachowań, które mogą utrudniać realizację procesu biznesowego oraz dobrą współpracę. Wtedy z pomocą może przyjść facylitator. Jego zadaniem jest ułatwienie przeprowadzenia procesu.

Czasem świetne projekty czy dobrze zaplanowane zmiany potrzebują małych Rzeczy, te małe Rzeczy to małe modyfikacje, a tymi małymi modyfikacjami w działaniu jest dobrze przeprowadzona facylitacja procesu.
Facylitacja (ang. facilitation, z fr. faciliter ‘ułatwiać’, z łac. facilis ‘łatwy’) to wzajemna stymulacja zachowań członków grupy
Facylitator/-ka to osoba, która obserwuje, pobudza i wspiera grupę w dochodzeniu do celu. Jest odpowiedzialna za przebieg spotkania lub pracy grupowej. Dysponując odpowiednimi narzędziami i technikami powoduje, ze działanie, zmiana, projekt jest sprawnie realizowany. Facylitator, to ktoś kto bezstronnie podchodzi do swoich działań, po to aby w wyniku przeprowadzonej diagnozy zastosować dobre i efektywne rozwiązania. Nie jest specjalistą w dziedzinie, której proces przyszło mu usprawnić, jest specjalistą do spraw ułatwiania zachodzenia zmian.

„Uczyń wszystko tak proste jak tylko się da- lecz nie prostsze”

Albert Einstein

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s